Iako smo tek ušli u novu godinu, proglašena je najbolja dijeta za 2019.godinu. Mediteranska dijeta je procenjena kao najzdravija i najpopularnija dijeta za ovu godinu. Najbolja je i za dijabetes, što se tiče zdrave ishrane, najbolja dijeta za srce i najlakša za držanje od svih dijeta.
Mediteranska dijeta je poznata kao dijeta kojom dokazano mršavite, živite duže, smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Bogata je voćem i povrćem sa malo skroba, zdravim mastima, uglavnom iz maslina i maslinovog ulja, orašastim plodovima, semenkama, celim zrnom, mahunarkama i ribom.
U mediteranskoj dijeti treba da izbegavate jednostavne šećere i prerađeni skrob, i treba unositi malo crvenog mesa.
Šta se jede na mediteranskoj dijeti
Spisak namirnica za mediteransku dijetu je sveobuhvatan. Ovo je jedna od najzdravijih dijeta, a pogledajte šta se sme jesti.
Prvo, sveže voće i povrće sa malo skroba. Možete kombinovati šarene salate sa jednostavnim prelivom od maslinovog ulja i limuna, boraniju u maslinovom ulju sa belim lukom, pečeni patlidžan sa crvenom paprikom. Možete jesti cveklu, nar, patlidžan, paprike, bobičasto voće – što jače boje, to bolje!
Mlečni proizvodi su u ograničenim količinama, sa fokusom na mlečne proizvode koji se lakše vare (kao što su kefir ili rikota) i mleko sa manje masti i manje masni sirevi.
Celo zrno (uključujući hleb, pastu i pirinač) se koristi u mediteranskoj dijeti. Hleb se često jede uz obrok, iako se jede uglavnom sa maslinovim uljem ili samo hleb. Običan beli hleb i pasta se ne koriste, ali u formi celog zrna, da. Probajte kuskus od celog zrna pšenice, palentu, ovas, testeninu od celog zrna, hleb od celog zrna, kinou, braon pirinač.
Orašasto voće i semenke su kategorija u kojoj možete svakodnevno uživati. Ali pazite na kalorije, jer su visokokalorične. Možete jesti bademe, indijski orah, orahe, semenke suncokreta, laneno seme, lešnike.
Mediteranska dijeta organičava upotrebu crvenog mesa, ali dosta proteina možete nadoknaditi iz mahunarki kao što su leblebije, crni pasulj, sočivo, pasulj.
Beli luk, aromatične trave i začini su veoma važna stavka u mediteranskom kulinarstvu i ishrani jer obezbeđuju odličan ukus bez dodatnih masti ili soli. Dodajte beli luk, bosiljak, karanfilić, kajensku (čili) papriku, ruzmarin, peršun, korijander, lovorov list, origano, majčinu dušicu.
Slatkiši i crveno meso su ograničeni na par puta mesečno, s tim da je voće popularnija opcija dezerta. Vino je veoma važan deo mediteranskog kulinarstva, pa je dozvoljena čaša crvenog vina dnevno jer utiče na bolji rad srca. Čisto meso i živina se umereno konzumiraju, uglavnom su porcije veličine dlana.
Riba se preporučuje u mediteranskoj dijeti i to dosta masne ribe, tako da možete jesti lososa, tunu, skušu, sardine.